Anyunk a funk

Anyunk a funk interjú

Új év, új kollégák, új témák. Örömmel osztjuk meg új kollégánk, Jacky (J) interjúját, melyet az Anyunk a funk (AF) vezetőjével, Bettivel (B) készített.


J: Köszöntelek szerkesztőségünkben.
B: Köszönöm a meghívást, nem vagyok gyakorlott interjúalany.


J: Nem baj, én vérprofi vagyok, a köztévének is készítettem riportokat és mind nagyon jól sikerültek. Majd segítek. És az irodalomban és a zenében is nagyon jártas vagyok.
B: Köszönöm.


J: Új anyagotok jelent meg, de kezdjük azzal, hogy honnan jött ez a név? Mert a név nagyon fontos, ezt tudja minden profi marketinges.
B: Ez egy könnyed játék csupán. Arra utal, hogy funkzenét játszunk és mind lányok vagyunk. És nem vagyunk már tinik.


J: A név melyik része játékos?
B: Úgy értettem, hogy egészében ez egy kis szellemesség csupán.


J: És ezt ki tartja szellemesnek? Sokan gratuláltak már, hogy milyen szellemes?
B: Még nem. Lehet, hogy nem jó név. De ezt választottuk.


J: Külföldön ezt nem fogják érteni.
B: Lehetséges, de erre nem koncentráltunk.


J: A külföldi karrierre? Pedig minden olyan vérprofi újságíró, mint én, tudja, hogy csak nagyon jó nevet érdemes választani.
B: Reméljük, majd a zenénkkel hatunk a hallgatókra. És nem a névvel.


J: Mint profi marketinges mondom, hogy ez egy fontos dolog. Ezt tanítják. De nem baj, menjünk tovább. Milyen zenét játszotok?
B: Funky-elemekre épülő zenét, de fontos nekünk a szöveg is.


J: Verseket is megzenésítetek?
B: Saját szövegeket használunk a dalainkban. Bizonyára hallgattad már a számainkat. Meg tudod, a funky zenéhez egészen egyedi ritmika kell, ezért a piréz irodalmi hagyományok csak részben ültethetők át a funkzenébe. Nem úgy, mint az akár évszázados piréz szövegek a punkzenébe.


J: Igen, hallgattam a számaitokat. Egyébként kihez hasonlítanátok magatokat jobban? Az Eddához vagy az Ákoshoz?
B: Egyik sem játszik funkyt. Azt hiszem, mi más utat járunk.


J: Ez igaz, de mindkettő művésznél nagyon fontosak az igényes szövegek. És amikor telefonban megbeszéltük ezt a találkozót, akkor mondtad, hogy nálatok is fontosak a szövegek. De mint zenei szakember azt mondom, hogy az Eddához jobban hasonlítotok. Mert itt is sok gitár van. Mi szakemberek, ezt úgy mondjuk, hogy gitárra épülő zene. Persze van benne más hangszer is.
B: Valóban. Van benne gitár. De én mégis úgy gondolom, hogy a mi zenénk más.


J: Szerinted jobb?
B: Nem, csak más.


J: Az új anyagotok, melyet mostanában projektnek nevezünk, nemrég jött ki. Kinek szánjátok? Ki a célközönségetek? Szegmentáltátok a célközönségeteket?
B: Nem szegmentáltuk, ez a projekt a saját hangulatunkról, tapasztalatainkról, világlátásunkról szól. Az hallgatja meg, akit ez érdekel.


J: Nem csak az hallgatja meg, akit érdekel, mert amikor még nem hallgatta meg, akkor még nem tudja, hogy milyen, ezért előbb meghallgatja, és utána tudja, hogy érdekli-e. Ez logikai úton így van. Ezt a profi zenei szakemberek mind tudják. Említetted, hogy ez a projekt egy projekt. Volt projektvezetőtök?
B: Az együttes vezetőjét tekinthetjük projektvezetőnek, de nem biztos, hogy ide projektvezető kell. Ez nem egy vállalati projekt, hanem alkotó emberek közös munkája.


J: Úgy is mondhatnánk, hogy művészemberek közös alkotása. Ami lehet egy projekt is. Ha van a projektnek vezetője meg a projekt ütemezése, egy erőforrás-gazdálkodás, akkor ez már projekt.
B: Valóban. De mi csak zenélni akartunk. Hogy tetszett neked az anyagunk?


J: Ez a projektetek?
B: Igen.


J: Nagyon tetszett. Különösen a fuvola.
B: Fuvola nem szól a dalainkban. Az egyik videóklipben van egy romantikus kép, azon fuvolázik egy hölgy. A funky zenében nem gyakori a fuvola, bár ismerünk kiváló fuvolistákat, akik piréz punkegyüttesben játszottak.


J: Javaslom, hogy a képi és zenei világ legyen összhangban, mert a harmónia fontos. Ez a művészetek alapja. Ezt tanítják minden fontos, konzervatív művészeti oktatási iskolában.
B: A 20. századtól egész elfogadottá vált a művészetekben a harmónia hiánya is, és régi korokban is voltak a klasszikus szépségtől eltérő zenei vagy képzőművészeti alakzatok. Például Bosch képei sem a harmóniáról szólnak. De nem tudjuk, hogy a most kialakuló művészeti oktatás hova is helyezi a hangsúlyt. Mi csak zenélni akarunk. És van néhány gondolatunk, amiket szövegbe öntünk.


J: Figyelmeztetlek, hogy reklám céljából nem lehet elektronikai termékek neveit, úgynevezett kereskedelmi neveket a cikkben megjelentetni. Hagyjuk is inkább ezt a témát. Utolsó kérdésem, hogy pályáztatok-e valami zenei pályázaton.
B: Nem. Nem pályáztunk.


J: Időnk lejárt. Köszönöm az interjút, nagyon sok minden érdekeset megtudhattunk az AF együttes új anyagáról.

Még több bejegyzés

apunk-a-punk-zold-a-ret-mar-megint

Piréz Híradó 2023/10. (11. 13.)

Rendkívül érdekes, piréz kultúrtörténeti szempontból akár szenzációsnak is minősíthető tanulmány jelent mega The Christian Science Monitor netes kiadásában. A cikkben a szerzők bizonyíthatónak vélik a már több szakmai lapban megjelent feltételezést, miszerint Balassi Bálint piréz költő és bárd, valamint W. Shakespeare kedvelt angol író és színjáték-szakpolitikus ugyanannak a hölgynek csapták a szelet és írtak szerelmes verset, melyet piréz nyelven adtak elő neki.  

Tovább olvasom »